Header Image

Winter 2021

Hosted By Goolwa Regatta Yacht Club

Race 5   (28/08/2021)  BREMERTON WINES

Updated:  3/09/2021  6:06:40 PM

Division 2 Mixed Class HC results Start : 10:14
Place Boat Name Sail No Class Skipper Fin Tim Elapsd AHC TCF TCF Cor d T Cor'd T BCH CHC Score CREW
1 Mackie 6733 Farr 6000 J Stanbridge 14:43:07 04:29:07 1.113 0.675 03:01:39 03:22:11 1.155 1.161 1.0
2 Girlfriend GR227 RL28_Girlfriend P Briton Jones 14:35:45 04:21:45 1.137 0.705 03:04:32 03:29:49 1.137 1.160 2.0
3 Wind in the Willows 962 Noelex 25 R Rees 14:39:13 04:25:13 1.128 0.725 03:12:17 03:36:54 1.091 1.127 3.0
4 Wylo 14 Wylo R Cooper 14:26:38 04:12:38 1.216 0.710 02:59:22 03:38:07 1.170 1.201 4.0
5 Buccaneer 2 SA162 Farr 7500 I Scobie 14:55:33 04:41:33 1.100 0.725 03:24:07 03:44:32 1.028 1.078 5.0

Division 3 Mixed Class HC results Start : 10:09
Place Boat Name Sail No Class Skipper Fin Tim Elapsd AHC TCF TCF Cor d T Cor'd T BCH CHC Score CREW
1 Annecy 6804 Farr 7500/T D Brumpton 14:24:30 04:15:30 0.931 0.725 03:05:14 02:52:27 1.044 0.978 1.0
2 7 Meals 183 Vxone C McPhee 13:14:37 03:05:37 1.100 0.875 02:42:25 02:58:40 1.191 1.144 2.0
3 Destiny 026 Noelex 25/T T Baldock 14:03:45 03:54:45 1.101 0.725 02:50:12 03:07:23 1.137 1.124 3.0
4 Bright'un B1 Restricted21/T M Schirmer 13:48:18 03:39:18 1.100 0.800 02:55:26 03:12:59 1.103 1.101 4.0
5 Foxy YC240 Noelex 25/T D Morrison 14:05:56 03:56:56 1.126 0.725 02:51:47 03:13:26 1.126 1.126 5.0
6 Seabomb 221 Spider22_Seabomb/T H Cooper 13:41:42 03:32:42 1.100 0.828 02:56:07 03:13:44 1.098 1.099 6.0
7 Nimue GA53 Nimue/T R Brown 13:41:35 03:32:35 1.082 0.850 03:00:42 03:15:31 1.070 1.078 7.0
8 Elanora 50 RL28_Elanora/T L Edwards 14:19:30 04:10:30 1.100 0.713 02:58:36 03:16:28 1.083 1.094 8.0
9 Magicbox 280 MagicBox A Blacker 13:28:15 03:19:15 1.100 0.900 02:59:20 03:17:16 1.079 1.093 9.0
10 World of Payne 441 Payne 7.5 B Davis 13:55:39 03:46:39 1.100 0.810 03:03:35 03:21:56 1.054 1.085 10.0
11 Oh Really 3493 Farr 740 Sport/T M O'Reilly 14:42:43 04:33:43 1.100 0.760 03:28:02 03:48:50 0.930 1.031 11.0

Division 4 Mixed Class HC results Start : 10:09
Place Boat Name Sail No Class Skipper Fin Tim Elapsd AHC TCF TCF Cor d T Cor'd T BCH CHC Score CREW
1 Tripper Snipper SA879 Sharpie B Kelsey 13:00:37 02:51:37 1.100 0.943 02:41:50 02:58:01 1.100 1.133 1.0

Division 5 Mixed Class HC results Start : 10:19
Place Boat Name Sail No Class Skipper Fin Tim Elapsd AHC TCF TCF Cor d T Cor'd T BCH CHC Score CREW
1 Animal Scanny 1703 Nacra5.8Na J Southall 12:08:34 01:49:34 1.030 70.000 02:36:32 02:41:14 1.102 1.082 1.0
2 Makani 1667 Nacra5.8Na K McCallum 12:08:38 01:49:38 1.043 70.000 02:36:37 02:43:21 1.101 1.084 2.0 T Neumueller
3 Sunset Strip 77 AClassClassic P Short 12:15:43 01:56:43 0.990 67.000 02:54:12 02:52:28 0.990 1.000 3.0
4 Element Sails 4 F16 S Hallsworth 12:07:44 01:48:44 1.100 68.000 02:39:54 02:55:53 1.079 1.093 4.0
5 Willy Flipit 1459 F18 P Yates 12:37:37 02:18:37 1.000 65.000 03:33:15 03:33:15 0.809 0.922 5.0
6 Chongololo 063 Taipan5.7 M McGuire 12:38:14 02:19:14 1.115 69.500 03:20:20 03:43:22 0.861 1.012 6.0

Division 6 Mixed Class HC results Start : 10:19
Place Boat Name Sail No Class Skipper Fin Tim Elapsd AHC TCF TCF Cor d T Cor'd T BCH CHC Score CREW
DNF Soul Pattinson Chemi V23 Multi23 B Lindsay     1.100 0.851         2.0



Results by : TopYacht

Footer Image